Ezt a cikket utoljára ezen a napon módosítottuk: 2020.03.31. Mindent megteszünk, hogy naprakész információt szolgáltassunk oldalunkon, de előfordulhatnak elavult információk korábbi bejegyzéseinkben. Ha elavult információt találsz, kérjük, hogy jelezd ügyfélszolgálatunknak. Köszönjük!
Hogy folyamatosan követik a jogszabályi változásokat, így nekem ezzel külön nem kell törődnöm!”
2017-ben is (mint mindig) megváltoznak a számlázásra vonatkozó jogszabályok. Ami azonban nem változik: neked ezzel semmilyen teendőd nincs, mert a Számlázz.hu folyamatosan és mindig naprakész.
Vegyük sorra a változásokat!
1. A vevő adószámát kötelező lesz feltüntetni a számlán
Abban az estben, ha a számla áfatartalma eléri (vagy meghaladja) a 100 000 Ft-ot, kötelezően fel kell tüntetni a számlán a vevő adószámát. Ez értelemszerűen nem vonatkozik azokra az esetekre, amikor magánszemély felé értékesítesz, hiszen nekik nincs adószámuk.
Ha azonban:
- a számla vevője társas vállalkozás, egyéni vállalkozó, adószámos magánszemély vagy egyéb, adószámmal rendelkező szervezet,
- és a számla áfatartalma eléri (vagy meghaladja) a 100 000 Ft-ot,
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha megpróbálsz elkészíteni egy számlát úgy, hogy a vevő adószáma nincs feltüntetve, és a számla áfatartalma 100 000 Ft felett van, akkor a Számlázz.hu figyelmeztet arra, hogy ezt meg kell adnod. (Természetesen amennyiben a vevő magánszemély és nincs adószáma, úgy a rendszer sem fog ragaszkodni ennek feltüntetéséhez.)
A jogszabály életbe lépése 2017. január 1. Ki tudja miért, ezzel kapcsolatban félrevezető információkat is találsz a neten. Figyelj azonban oda: a jogszabály 2017. január elsejétől hatályos!
Tipp: ha a Számlázz.hu-val számlázol, akkor a vevőd nevének gépelésére automatikusan beemeljük az adószámát is. Így könnyű, nem igaz? 😉
2. Költségszámlák tételes szerepeltetése az Áfa-bevallásban
A jogszabály életbe lépése 2017. július 1.
3. Kézi számlatömb számlák tételes szerepeltetése az Áfa-bevallásban
Ha a kézi számlatömbből kibocsátott számla áfatartalma eléri a 100 000 Ft-ot, akkor arról szintén tételesen kell adatot szolgáltatni a NAV felé. Külön nehézség, hogy a 100 000 Ft-os értékhatár nemcsak számlánként él, hanem a vevődre vetítve összesítve. Ez azt jelenti, hogy ha kézi számlatömbbel számlázol:
- ugyanabban a hónapban,
- ugyanannak a vevőnek,
- több számlát,
- és az összesített áfaérték eléri a 100 000 Ft-ot,
Fentiek értelemszerűen nem érintik a Számlázz.hu-val számlázókat 🙂, viszont ha van még kézzel körmölő ismerősöd, feltétlenül küldd tovább neki ezt a cikket.
Ne feledd: a Számlázz.hu-n nemcsak a regisztráció ingyenes, de a számlázó használata is: kibocsátott számlák darabszámától és értékétől függetlenül!
A jogszabály életbe lépése: 2017. július 1.
4. Számlázóprogramok „onlájnosítása”, azaz bekötése a NAV-hoz
Az online pénztárgépek adataihoz hasonlóan a NAV szeretne azonnal információkat kapni azokról a kibocsátott számlákról, amelyek áfatartalma eléri (vagy meghaladja) a 100 000 Ft-ot. Ennek értelmében 2017. július elsejétől minden számlázóprogramot „össze kell kötni” a NAV rendszerével. Ez azt jelenti, hogy júliustól:
- bármely számlázószoftverrel állítasz ki számlát,
- amelynek az áfatartalma eléri (vagy meghaladja) a 100 000 Ft-ot,
- a számla adatai azonnal bekerülnek majd a NAV rendszerébe.
A jogszabály életbe lépése: 2017. július 1.
Mit hoz tehát a 2017-es év? Sok vevőt, sok számlát, magas árbevételt, és négy olyan jogszabály-változást, amelynek a Számlázz.hu automatikusan megfelel majd.
Érdekel, milyen változások jönnek a webshopoknál? Olvasd el friss posztunkat erről is: A 2017-es jogszabály-változások és a webáruházak
Nincs még saját NAV-álló számlakibocsátó fiókod? LEGYEN!
Tudtad, hogy nálunk az e-számla mindössze 6 Ft/db?
Tudtad, hogy a regisztráció ingyenes?
Tudtad, hogy most azonnal te is e-számlázhatsz?