Ezt a cikket utoljára ezen a napon módosítottuk: 2021.05.04. Mindent megteszünk, hogy naprakész információt szolgáltassunk oldalunkon, de előfordulhatnak elavult információk korábbi bejegyzéseinkben. Ha elavult információt találsz, kérjük, hogy jelezd ügyfélszolgálatunknak. Köszönjük!
Annyi unalmas domainnév van a világon! Olyat válassz, amiben van egy kis sárm, vagy egy kupicányi vagányság, vagy egy adag lekoppinthatatlan elegancia.
Persze a kreatív irányvonalakon túl praktikus szempontokat is figyelembe kell venned, ha azt szeretnéd, összeálljon a biznisz.
Ezeket a praktikus szempontokat szedtük össze neked három tipplistában: először is egy csomó ötletedet lehet, hogy már elvitték, ezért legyen néhány variáció a tarsolyodban. Másodszor nyelvileg kell ellenőrizned az ötleteidet, minden stimmeljen. A harmadik listában olyan hibák szerepelnek, melyeket mások már elkövettek helyetted, úgyhogy te már ne fáradj velük! 🙂 Használd okosan a tanácsokat, sok sikert kívánunk!
1. Szabad még?
- Első kérdés: Foglalt? Ha igen, akkor sajnos nincs több kérdés 🙂
- Csak olyan domainnevet vegyél meg, amelynek még szabad a .hu végződése. Ha nemzetközi terjeszkedésre készülsz, akkor a .com is legyen szabad!
- Ellenőrizzük, hogy a domain szabad-e még felhasználónévként a legfontosabb közösségi média oldalakon. Erre kiváló alkalmazás a knowEm.com, mert egy mozdulattal több fórumot ellenőrizhetsz.
2. Szemantika
Megfelel a domainnév az alábbi nyelvi szempontoknak?
- A domainnév legyen könnyen kimondható és jól megjegyezhető.
- Teszteld le a nevet élesben! Képzeld el az alábbi helyzetet: ismerősödet búcsúztatod a megállóban. Berreg a busz ajtaja, záródik az ajtó. Át tudod úgy adni ismerősének a domainnevet, hogy az illető nemcsak megérti, de másnap is emlékszik rá? Ha igen, akkor jól választottál.
- Ne legyen 15-18 karakternél hosszabb a domain! Igen, tudjuk, vannak kivételes helyzetek, amikor a HétszűnyűKapanyányimonyók.hu a jó választás, minden egyéb esetben válassz inkább egy rövid és frappáns domainnevet.
- Csak olyan karaktereket használj, amelyeket egy hatéves gyerek is leír magától. Ne használj kötőjelet, számokat és egyéb kriksz-krakszokat.
- Ékezetes domaint csak akkor regisztráljunk, ha már az ékezet nélküli is a mienk. Az ékezetes verzió irányítson az ékezet nélkülire. A legtöbb felhasználóban rögzült, hogy a domainek elsősorban ékezet nélküliek, ezért gondolkodás nélkül így írják be a böngészőbe.
3. Mit ne?
Már az is előrelépés, ha bizonyos hibákat NEM KÖVETÜNK el. Íme néhány tipp, hogy mit NE tegyünk domainnév választáskor:
- Eszünkbe se jusson valaki más domainjén az almappa lenni. Az életben van néhány dolog, amin nem osztozunk. Ha mégis megpróbálnád, akkor onnantól mindegy is, hogy milyen nevet választasz, mert a többiek úgyis így fogják olvasni: http://ez-a-jelentektelen-en-vagyok.a-nagy-hal-ahova-bekeredzkedtem.hu.
- Ne vegyünk meg egy már működő és népszerű domaint csak azért, hogy aztán a saját honlapunkra irányítsuk. A Google okos és figyeli a tulajdonosváltásokat. És amint észreveszi, újraindul a számláló.
- Ne kívánd felebarátod domainjét! Tényleg ízléstelen, amikor valaki “lenyúl” egy jó ötletet és kis változtatással bejegyzi majdnem ugyanazt.
- Ne vegyünk meg szokatlan végződéseket, csak azért, mert még szabadok! Az .info, .cc, .ws, és .name végződéseket gyakran levélszemét (spam) terjesztésére használják.
Olvasd el „Hogyan válasszunk” sorozatunk további részeit is!
– Hogyan válasszunk bankszámlát?
– Hogyan válasszunk tárhelyszolgálatót?
– Hogyan válasszunk jó könyvelőt?
– Hogyan válasszunk számlázóprogramot?
Szeretnél többet tudni a NAV online adatszolgáltatásról?