Ezt a cikket utoljára ezen a napon módosítottuk: 2020.05.21. Mindent megteszünk, hogy naprakész információt szolgáltassunk oldalunkon, de előfordulhatnak elavult információk korábbi bejegyzéseinkben. Ha elavult információt találsz, kérjük, hogy jelezd ügyfélszolgálatunknak. Köszönjük!
Nagy vihart kavart a hvg.hu „Durva díjat szabnának a kézzel kiállított számlákra a könyvelők” című mai cikke:
„Számlánként ezer forint, tömbönként pedig 10 ezer forint termékdíj bevezetését javasolja a papíralapú számlák kiállítása után a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete.”
A téma körül parázs vita alakult ki a Könyvelők klubja Facebook-csoportban is. Ám sajnos egy alapvető kérdésben a cikk címe és tartalma is félrevisz: milyen típusú számlákat kellene (az MKOE szerint) termékdíjjal sújtani?
Bemutatjuk a meccs szereplőit
Magyarországon háromféle számla kibocsátására van lehetőség:
1. Kézi számlatömbben kézzel megírt számla. Ez a számla minden esetben papír alapú. Onnan lehet megismerni, hogy nagyon nehéz kézzel kitépni a számlalapot a tömbből 🙂
2. Számítógéppel kibocsátott papír alapú számla. Erről a számlatípusról elmondható, hogy:
- kinyomtatása kötelező
- papír alapon kell tárolni (kivéve, ha bekapcsolod a digitális archiválást)
- elektronikus továbbítása a vevő felé a NAV szerint jogsértő (szerencsére a Számláz.hu-nak van postázási szolgáltatása is)
3. Elektronikus számla, vagy röviden: e-számla. A Számlázz.hu-nál ez 6 Ft-os darabáron azonnal elérhető szolgáltatás (részletek itt).
A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete nevében nyilatkozó Ruszin Zsolt minden valószínűség szerint termékdíjat csak az első csoportra javasol, tehát a nyomtatványboltban vásárolható kézi számlatömbökre.
Mi korábban írtunk komolyan arról, hogy miért NE használj kézi számlatömböt (cikk itt), nemrég szarkasztikus szatírában szortíroztuk az okokat (cikk itt).
2017-ben, amikor:
- mindenütt van internet,
- fél perc alatt regisztrálhatsz teljes értékű számlakibocsátó fiókot a Számlázz.hu-n,
- és a MostSzámlázz rendszerrel bármely mobileszközről is számlázhatsz
- a kézi számlatömböt nehéz beszerezni (nyomtatványellátó, aláírási címpéldány, stb),
- a kézi számlatömb drága (legalábbis a Számlázz.hu teljes értékű NULLA Ft-os használatához képest)
- a kézi számlatömb elvesztését durván szankcionálja a NAV (számlalaponként (!) akár 500 000 Ft bírság).
Az kevéssé vitatható, hogy a javasolt termékdíj bevezetése a gazdaság további fehérítését okozná – cserébe viszont a jelenleg kézi számlatömböket használó, mégis becsületes vállalkozók vállára rakna plusz terheket.
Ugyanakkor jó kérdés, hogy az innováció* kikényszeríthető-e ostorral olyan módon, hogy azt nem előzi meg széleskörű konzultáció és oktatás… aligha.
helyett számítógép és/vagy mobil eszköz használatára buzdítjuk,
mert ma már ez sokkal inkább természetes.
Neked mi a véleményed? Írd meg itt a cikk alatt, vagy Facebook oldalunkon!
Ha nincs, hát legyen!