Ezt a cikket utoljára ezen a napon módosítottuk: 2022.11.26. Mindent megteszünk, hogy naprakész információt szolgáltassunk oldalunkon, de előfordulhatnak elavult információk korábbi bejegyzéseinkben. Ha elavult információt találsz, kérjük, hogy jelezd ügyfélszolgálatunknak. Köszönjük!
Figyelem! A Bárhol Számla szolgáltatás 2023. január 31-ével megszűnik!
Sajnos a Számlázz.hu-s számlakiállítás lehetősége a myPOS Carbon eszközökön így nem lesz lehetséges a jövőben.
A fejlesztők köszönik az eddigi bizalmat, és remélik minden ügyfél hamarosan megtalálja a megfelelő alternatív megoldást.
Véget érhet a papírfecni korszak a piacokon. Ha eddig kézi nyugtatömböt használtál, a Bárhol Nyugta neked szól!
Nehéz helyzetben voltak eddig azok, akik nem szerették volna minden vevőjük nevét és címét egyesével felírni, de közben a pénztárgéphasználat sem volt praktikus nekik. Ugyan sokféle számlázóprogram közül választhattak, de azok természetéből adódóan számla készítésekor mindig el kellett kérni, és felvinni a rendszerbe a vevők adatait. Pénztárgép hiányában így a nyugtatömbök használata, másolatok gyűjtögetése és kézi feldolgozása volt az egyetlen megoldás. Nekik nyújt egy új, digitális alternatívát a Bárhol Számla és a Számlázz.hu közös nyugtaadás funkciója.
Pontosan kinek érdemes az új Bárhol Számlás nyugtaadást választani, és hogyan egészíti ki a nyugta a számlázást és a kártyaelfogadást? Ezekben is segítünk, cikkünkben áttekintjük a törvényi kötelezettségeket és a legpraktikusabb megoldásaikat.
Elég nekem a számlázás?
Számlát adni minden vevőnek kötelező, aki kéri, ezért fontos megjegyezni, hogy nyugtaadással a számlázás nem váltható ki teljesen, csak kiegészíthető.*
Számlázóprogramra tehát mindenképpen szükséged van.
Ha vevőid nem kérnek számlát, és nem vagy pénztárgép használatára kötelezett, akkor a Bárhol Számla, a Számlázz.hu és myPOS kombinációja ideális megoldás lehet, főleg, ha változó helyszínen is értékesítesz, hiszen a zsebre vágható eszközben magaddal vihetsz mindent, amire szükséged van: a számlázást, a kártyaelfogadást, sőt a nyugtaadást is.
Viszont ha minden vevő nevét és címét egyébként is feljegyzed, akkor a megfelelő számlázóprogram kiválasztása jelenti az igazán nagy segítséget, és nem feltétlenül van szükséged nyugtaadásra. Ha sok ismeretlen vevőd van, és ha a leggyorsabb számlázóprogramnál is gyorsabbat szeretnél, akkor a nyugtaadást neked találták ki.
* A számlázás és nyugtázás szabályait elsősorban a 2007. évi CXXVII. törvény és a 23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet tartalmazza. A jogszabályok kivonata a NAV Online Számla oldalán is megtalálható.
Mi a különbség a nyugta és a számla között?
A kötelező adattartalom szűkebb a nyugta esetén, mint számlaadáskor, tehát a nyugtán nem szerepel a vevő neve és címe.
A nyugta nem számolható el költségként. Ebből az következik, hogy a nyugtakibocsátás elsősorban magánszemélyek felé történik.
Nyugtát csak bizonyos összeghatárig állíthatsz ki. Ez az összeghatár jelenleg 900 000 Ft, az ide vonatkozó áfatörvényt (165. § és 159. §) érdemes nyomon követni, ha esetleg változna ez az összeg. A “Számlakibocsátási kötelezettség” résznél található a pontos jogszabály.
Nyugtát csak azonnali fizetés (készpénz, bankkártya) esetén készíthetsz.
Jól meghatározott tevékenységi körök esetén nyugtát csak online pénztárgéppel állíthatsz ki. Erről feltétlenül egyeztess könyvelőddel! Ha online pénztárgépet kell használnod, figyelmedbe ajánljuk ezt és ezt a bejegyzésünket. (Forrás: Számlázz.hu – Nyugta kiállítás)
Mit tud az új nyugtaadás?
Nyugtaadással sokkal gyorsabban szolgálhatod ki a vevőidet, mert nem kell a nevüket és címüket feljegyezni. Ez tehát a bizonylatolás legvégsőkig egyszerűsített formája.
Mit tud a Bárhol Számlás nyugtaadás?
- Bizonylatot nyomtathatunk egy kisméretű, akkumulátoros eszközről.
- Nem kell megkérdezni a vevő nevét és címét.
- Másolatokat sem kell gyűjtögetni, a Számlázz.hu elektronikusan archiválja a kiállított nyugtákat.
Ráadásul a nyugtaadás mellett megőriztük a Bárhol Számla korábbi előnyeit is:
- Bankkártyaelfogadás bárhol, kábelek és irodai felszerelés nélkül.
- Számla készítése és nyomtatása egyenesen a bankkártya terminálból.
- Minden számlát és tranzakciót elmentünk a felhőbe, így digitálisan megőrizzük őket neked.
- Természetesen a NAV Online Számla rendszer felé is elküldjük a szükséges adatokat.
Használhatom-e a Bárhol Nyugtát? Kiváltja a pénztárgépet?
A Bárhol Számla alkalmazás nem pénztárgép. Ha a nyugtaadás funkciót szeretnéd használni akkor mindenképpen ellenőrizd, hogy a vállalkozásod kötelezett-e pénztárgéppel nyugtát adni!** Papír nyugtatömbről bármikor bátran válthatsz Bárhol Nyugtára, vagy ha eddig a Számla Agenten keresztül bocsátottál ki elektronikusan továbbítható nyugtát, akkor is. De ha egyáltalán nem használtál még nyugtát korábban vagy a pénztárgépedet cserélnéd le, akkor érdemes segítséget kérni a döntésben.
Egy-egy vevőnek akkor adhatsz nyugtát, ha
- a vevő nem kér számlát,
- kevesebb, mint bruttó 900 000 Ft értékben vásárol,
- és a vételárat maradéktalanul ki is fizette.
Ilyenkor a vevő adatainak rögzítését kihagyhatod, és egyből nyugtát készíthetsz számára. Aggodalomra akkor sincs ok ha egy vevő mégis számlát kér. A Bárhol Számlával a nyugta és számla készítés között csak néhány gombnyomás a különbség, külön felkészülés nélkül tudsz egyből számlát is készíteni.
Milyen vállalkozások kötelezettek pénztárgép használatára ha nyugtát készítenek? **
Pénztárgép használatára kötelezettek például a
gyógyszertárak,
bolti és internetes kiskereskedők,
pénzváltók,
taxisok,
gépjármű és motorkerékpár szervizek, kölcsönzők,
háztartási cikk, sporteszköz kölcsönzők, videotékák,
számítógép és személyi, háztartási cikk szervizek, szerelők
tánctermek, diszkók,
éttermek és bárok, kivéve a mozgó éttermek,
szállodák és kempingek, kivéve a falusi szálláshely-szolgáltatás,
ruházat és textil mosodák, vegytisztítók,
masszőröknek és edzőknek,
plasztikai sebészek.
Nem kötelező pénztárgépet használni a
termelői bort kimérőknek,
piaci árusoknak,
csomagküldőknek és futároknak, kivéve a bolti, bemutatótermi kiszolgálást,
biztosítási ügynököknek és kárszakértőknek,
vasúti, városi vagy elővárosi személyszállítóknak,
hajó, repülőgép és helikopter kölcsönzőknek,
mezőgazdasági és építőipari gépkölcsönzőknek,
épületgépészet, villany-, víz-, gáz-, fűtésszerelőknek,
vidámparkoknak és moziknak,
rendezvények étkeztetésekor,
takarítóknak,
fodrászoknak és körömszalonoknak,
sportegyesületeknek, és sportlétesítményeknek,
ápolóknak, fogorvosoknak és más járóbeteg-ellátóknak,
és senki másnak sem akinek a 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet nem írja elő.
** Az online pénztárgép használatára kötelezettek pontos listáját jelen cikk írásakor a 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.
Kötelező a bankkártyaelfogadás is?
Ha úgy döntöttél hogy pénztárgéppel készítesz nyugtát, akkor kötelező valamilyen elektronikus fizetést elfogadnod***. Ennek a kötelezettségnek eleget tehetsz a bankkártya mellett bármilyen más módszerrel, például azonnali átutalással is, de én mégis a kártyaelfogadást javaslom.
A magyar lakosság 72%-a aktívan használja a bankkártyáját, miközben csak 35% használ átutalást****, és ennél is kevesebben használnak mobiltelefont az átutalásokhoz. Ha tehát el akarod kerülni a vevők tapasztalatlanságából eredő fennakadásokat, akkor a bankkártyaelfogadás óriási előnye egyértelmű.
Ha nem használsz pénztárgépet, akkor a szabályok szerint ragaszkodhatsz a készpénzhez, de ilyenkor sem biztos hogy érdemes.
A magyar lakosság 73%-a kevesebb mint 12 800 Ft készpénzt tart a pénztárcájában, 4%-a pedig már egyáltalán nem használ készpénzt****. Ez azt is jelenti, hogy bankkártyaelfogadás hiányában a vevőid csak korlátozott értékben, vagy egyáltalán nem tudnak majd vásárolni.
A pénztárcák tartalmától függetlenül, az ügyfelek kényelme miatt is fontos a bankkártyás fizetés. A magyar lakosság 29%-a ahol csak lehet, elektronikusan szeretne fizetni.
A bankkártyaelfogadás tehát senkinek sem szigorúan kötelező, de mégis mindenkinek javaslom. A vevőink mindenképpen szeretni fogják, és ha jól választod meg a kártyaelfogadó rendszert, akkor neked sem jelent plusz feladatot.
*** Az elektronikus fizetés elfogadási kötelezettséget a 2005. évi CLXIV. törvény 5/F. § írja elő.
**** A Magyar Nemzeti Bank MT143. Lakossági fizetési szokások 2020-ban tanulmánya alapján.
Hogyan válasszak megoldást?
Mi lesz a kézi nyugtatömbbel?
Arról talán már mindenki olvasott, hogy kézi számlatömböt senkinek sem érdemes használni. Minden számlatömbbe írt számlát összegtől függően 1-4 napon belül be kell gépelni a NAV Online Számla rendszerébe. Egyszóval miután kézzel elkészítettük a számlát, kezdhetjük is előről a kitöltését, ezúttal digitálisan, és ezt a lépést automatizálni sem megengedett.
Bár a kézi nyugtára nem vonatkoznak ilyen szigorú adatszolgáltatási határidők, de a másolatokat őrizni, később a könyveléshez számítógépbe vinni sok plusz feladatot jelent. Ma már azoknak is érdemes digitális nyugtára váltani, akiket egyébként nem kötelez rá a pénztárgéptörvény.
Véleményem szerint a kézi számlához hasonlóan a kézi nyugta általános tilalma sem várható, de a következő években enélkül is jelentőségét veszti, és feledésbe merül. Ki emlékszik még a kézi indigós bankkártya elfogadó gépekre? A kézi számla és nyugta hamarosan hozzájuk csatlakozik.
A cikk szerzője a Bárhol Számla szolgáltatást is üzemeltető, 6 Hz IT Solutions Kft. tulajdonosa.